Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qo‘mitasi delegatsiya vakillari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda yurtimizda amalga oshirilayotgan ishlar, xususan, Davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan “"Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qonunga muvofiq qattiq maishiy chiqindilarni qayta ishlash sohasida "zero waste“ (nol chiqindi) tamoyili joriy etilishi hamda barcha chiqindi poligonlarida chiqindilarni to‘liq qayta ishlashga bosqichma-bosqich o‘tish yo‘lida olib borilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida maʼlumot berildi.
Shuningdek, chiqindilarni boshqarish, qayta ishlash va utilizatsiya qilish masalalari muhokama qilindi.
Yakunda chiqindi sohasiga doir loyihalarni tuzish hamda amalga oshirishda o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.

A meeting was held in the building of the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change, with the participation of representatives from the Eastern Committee of the German economy delegation.
During the meeting, the work carried out in Uzbekistan was discussed, particularly the principle of "zero waste" in the solid waste management sector, in accordance with the decision "On Measures for the Effective Organization of Activities of the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change" adopted by the President of Uzbekistan. The committee chairman was provided with information on the steps being taken towards gradually transitioning to full waste reprocessing at all landfill sites.
Issues of waste management, reprocessing, and disposal were also discussed.
As a result, an agreement was reached to establish mutual cooperation in the creation and implementation of projects in the field of waste management.