O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligida yurtimizning Birlashgan Arab Amirliklaridagi elchixonasi ko‘magida BAA va Yaqin Sharqdagi yetakchi kompaniya – “Beeah Group” bilan videomuloqot o‘tkazildi.
“Beeah Group” kompaniyasining “Zero Waste” modelini joriy etish bo‘yicha ilg‘or tajribasini inobatga olgan holda, Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov va “Beeah Group” bosh direktori Xolid Al Xuraimel O‘zbekistonda ushbu modelni qo‘llash imkoniyatlarini, shuningdek, chiqindilarni kompleks boshqarishda raqamli yechimlarni joriy etish masalasini muhokama qilishdi.
Ma’lumot uchun, “Zero Waste” konsepsiyasi chiqindisiz qayta ishlashni maksimal darajada oshirish, chiqindilarni minimallashtirish, atrof-muhitning ifloslanishiga yo‘l qo‘ymaslikni ifodalaydi.
Bosh direktor Xolid Al Xuraimel “Beeah”ning O‘zbekiston bozoriga qiziqishi ortib borayotganini va mamlakatda chiqindilarni boshqarishning barqaror integratsiyalashgan tizimini yaratish bo‘yicha qo‘shma yechimlarni ishlab chiqishga tayyorligini bildirdi.
Yig‘ilishda chiqindi poligonlarini zamonaviy va ekologik toza poligonlarga aylantirish imkoniyatlari ham muhokama qilindi.
Vazirlikning O‘zbekistondagi asosiy masalalar, jumladan, avtomobil shinalari, akkumulyatorlari, biologik chiqindilarni qayta ishlash va energiyaga aylantirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekanligi ta’kidlandi.
Ma’lumot uchun, “Beeah Group” chiqindilarni kompleks boshqarish va innovatsion ekologik yechimlar sohasida yetakchi kompaniya bo‘lib, shuningdek, tashkilotlar va shaharlar uchun ekologik innovatsiyalar hamda aqlli yechimlari bilan mashhur.

В Министерстве природных ресурсов республики Узбекистан, при содействии Посольства Узбекистана в ОАЭ состоялась видео встреча с ведущей компанией в ОАЭ и Ближнем Востоке "Beeah Group".
Учитывая передовой опыт компании "Beeah Group" во внедрении модели "Zero Waste", министр природных ресурсов Азиз Абдухакимов и генеральный директор "Beeah Group" Халед Аль Хураймель обсудили возможность применения этого подхода в Узбекистане, а также внедрении цифровых решений в комплексном управлении отходами.
Для информации, концепция Zero waste представляет собой максимизацию безотходной переработки, минимизацию отходов и предотвращение загрязнения окружающей среды.
В лице генерального директора, господина Халеда Аль Хураймель была выражена заинтересованность компании Beeah в рынке Узбекистана и готовность в разработке совместных решений по созданию устойчивой системы комплексного управления отходами в стране.
На встрече также были обсуждены возможности трансформации мусорных свалок в современные и безопасные для окружающей среды полигоны.
Министерство выразило заинтересованность в налаживании сотрудничества по ключевым вопросам в Узбекистане, включая переработку автомобильных шин, батареек, а также биологических отходов в энергию.