4–7-iyul kunlari Ozarbayjonning Baku shahrida Rotterdam konvensiyasini ratifikatsiya qilish boʻyicha mintaqaviy yigʻilish o‘tkazildi.
Tadbir xalqaro savdoda alohida xavfli kimyoviy moddalar va pestitsidlarga nisbatan dastlabki asoslangan rozilik protsedurasi toʻgʻrisidagi Rotterdam konvensiyasi Kotibiyati tomonidan Konvensiyaga qoʻshilmagan Ozarbayjon, Belarus, Tojikiston, Turkmaniston va Oʻzbekiston Respublikalari uchun tashkil etildi.
Mintaqaviy yigʻilishning maqsadi Ozarbayjon, Belarus, Tojikiston va Oʻzbekistonning Rotterdam konvensiyasiga qoʻshilish jarayonlarini qoʻllab-quvvatlash va bu borada mamlakatlarga amaliy yordam koʻrsatishdan iborat.
Mintaqaviy yigʻilishda Rotterdam konvensiyaning mazmun-mohiyati va unga qoʻshilishning afzalliklari hamda natijalari, Bazel, Rotterdam va Stokgolm konvensiyalariga muvofiq xavfli kimyoviy moddalar va chiqindilarning xalqaro savdosi ustidan nazorat qilishga oid masalalar hamda FAOning (FAO – BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti) mintaqada pestitsidlardan foydalanishni kamaytirishga qaratilgan faoliyati koʻrib chiqildi.
Yigʻilishda mamlakat vakillari, shu jumladan, Oʻzbekiston vakilining ham kimyoviy moddalarni tartibga solishning milliy tizimiga bagʻishlangan taqdimoti namoyish qilindi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilari kimyoviy xavfsizlik sohasidagi qonunchilikni takomillashtirish, pestitsidlar va ulardan boʻshagan idishlar muomalasini nazorat qilish, eskirgan pestitsidlarni xavfsiz tarzda yoʻq qilish, xavfsizroq turlarini tatbiq etish masalalarga e’tibor qaratishdi.
Ta’kidlash lozimki, Turkiya Respublikasida oʻsimliklarni himoya qilish vositalar zaxiralarining ishlab chiqaruvchilardan boshlab iste’molchiga qadar boʻlgan aylanmasini nazorat qilish uchun “Oʻsimliklarni himoya qilish vositalari zaxiralarini nazorat qilish dasturi” (“Plant Protection Products Stock Tracking Program”) yaratildi. Bunda kimyoviy moddalarni import qiluvchi, ishlab chiqaruvchi, sotuvchi (ulgurji va chakana savdo) va yakuniy iste’molchidagi pestitsidlarning sifat va miqdoriy koʻrsatkichlari, shuningdek, ulardan boʻshagan idishlar toʻgʻrisida ma’lumot tizimda koʻrinadi.
Bundan tashqari, ishlab chiqaruchi va import qiluvchilar yaroqlilik muddati tugatilayotgan pestitsidlarni yigʻib olishga va utilizatsiya qilishga mas’uldir.
Ma’lumot uchun, Ozarbayjon Respublikasida eskirgan pestitsidlar muammosi hal etilishi uchun yaroqlilik muddati 6 oy qolgan preparatlarni import qilishga ruxsat etilmaydi.

4-7 июля в столице Азербайджана Баку состоялось региональное собрание по ратификации Роттердамской конвенции.
Мероприятие организовано Секретариатом Роттердамской конвенции «О процедуре предварительного обоснованного согласия в отношении отдельных опасных химических веществ и пестицидов в международной торговле» для государств, не присоединенных к конвенции.
Цель мероприятия – поддержка процессов присоединения Азербайджана, Республики Беларусь, Таджикистана и Узбекистана к Роттердамской конвенции и оказание практической помощи странам в этом отношении.
На региональном собрании были рассмотрены содержание Роттердамской конвенции, преимущества, результаты присоединения к ней и вопросы, касающиеся контроля за международной торговлей опасными химическими веществами и отходами в соответствии с Базельской, Роттердамской и Стокгольмской конвенциями. Также участниками рассмотрена деятельность ФАО (ФАО-Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН), направленная на сокращение использования пестицидов в регионе.
На встрече, наряду с другими участниками, представители Узбекистана представили презентацию о национальной системе регулирования химических веществ.
Кроме этого, были обсуждены вопросы совершенствования законодательства в области химической безопасности, контроля за оборотом пестицидов и их тары, безопасной утилизации устаревших пестицидов и внедрения более безопасных видов.
Следует отметить, что в Турции была разработана «Программа отслеживания запасов средств защиты растений» (Plant Protection Products Stock Tracking Program) для контроля за обращением средств защиты растений от производителей к потребителям. В этом случае система отображает информацию о качестве и количестве пестицидов у импортера, производителя, продавца (оптовая и розничная торговля) и конечного потребителя химических веществ, а также информацию об использованной таре.
Кроме того, производители и импортеры несут ответственность за сбор и утилизацию пестицидов с истекшим сроком годности.
Для справки: в целях решения проблемы устаревших пестицидов в Азербайджане не допускается ввоз препаратов, срок которых составляет 6 месяцев.