Joriy yilning 15-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov va Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Sharlotta Adrian o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Xususan, “yashil” iqtisodiyotga bosqichma-bosqich o‘tish, sog‘lom va xavfsiz atrof-muhitni ta’minlash, Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish, ekologik ta’limni rivojlantirish va madaniyat, xalqaro tajribani hisobga olgan holda institutsional va kadrlar salohiyatini oshirish masalalariga e'tibor qaratildi.
O‘z navbatida Yevropa Ittifoqi Delegatsiyasining O‘zbekiston hukumati bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash, ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik islohotlarni qo‘llab-quvvatlashga sodiqligi yuqori baholandi.
Ma’lumot uchun, Yevropa Ittifoqi O‘zbekistonda EU4Environment Week, eco-challenge #BeTheWave va WECOOP kabi bir qator ekologik dasturlarni amalga oshirish tashabbusi bilan chiqqan.
Uchrashuvda, shuningdek, o‘zaro manfaatli aloqalarni har tomonlama mustahkamlash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqilib, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
“Yashil energetika sohasida innovatsion loyihalarni keng joriy etish, iqlim o‘zgarishining oldini olish bo‘yicha strategik ahamiyatga ega dasturlarni ishlab chiqish va ekologik ta’lim borasida olib borilayotgan izchil ishlar o‘zaro hamkorlikni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi", – dedi Aziz Abduhakimov.
Vazirlik 2026-yil oxirigacha Yevropa Ittifoqi bilan 4 million yevrolik qo‘shma loyihalar va kimyoviy konvensiyalarga oid dasturlarni amalga oshirishga umid bildirdi. Atrof-muhitni muhofaza qilish, shuningdek, xavfli kimyoviy va ishlab chiqarish chiqindilari sohasida hamkorlik qilish uchun mavjud salohiyatni ro‘yobga chiqarish muhimligi ta’kidlandi.
Qolaversa, Qoraqalpog‘iston Respublikasida va Angren shahridagi 42-sonli maktabda 27 ming tup daraxt ekish bo‘yicha “Yashil Makon” umummilliy tashabbusida Yevropa Ittifoqi Delegatsiyasiga minnatdorchilik bildirildi. Suhbat chog‘ida elchilarning Toshkent viloyatining Angren va Yangiobod shaharlariga sobiq uran konlarini tugatish bo‘yicha joriy yilning 8–9-sentabr kunlari bo‘lib o‘tgan sayyor tashrifi alohida e'tirof etildi.
Bundan tashqari, uchrashuvda mahalliy va mintaqaviy ekologik muammolarni hal etish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, innovatsion g‘oyalar, amaliyot va texnologiyalarni joriy etish, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash hamda O‘zbekiston va butun mintaqaning ilmiy va intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish maqsadida tashkil etilgan “Green University” — Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini o‘rganish universitetining tashkil etilishi haqida maʼlumot berildi.
Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasining cho‘llanish (UNCCD CRIC-21), yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlari (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini o‘tkazish tashabbusini yuqori baholadi, shuningdek, ushbu tadbirlarda faol ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.

On September 15, the Minister of Ecology of the Republic of Uzbekistan, A. Abdukhakimov, met with the Ambassador of the European Union Delegation to the Republic of Uzbekistan, Charlotte Adrian.
During the negotiations, the prospects for further development and expansion of bilateral cooperation were discussed, as well as the importance of a phased transition to a "green" economy, ensuring a healthy and safe environment, achieving Sustainable Development Goals (SDGs), promoting environmental education and culture, and increasing institutional and personnel potential taking into account foreign experience. The commitment of the EU Delegation to strengthening mutually beneficial cooperation with the Government of Uzbekistan and supporting socio-economic and environmental reforms was highly appreciated.
For information, the European Union has initiated a number of environmental programs in Uzbekistan, such as EU4Environment Week, eco-challenge #BeTheWave, and WECOOP.
Proposals for comprehensive strengthening of mutually beneficial relations were also considered, and priority areas of interaction were identified.
"The widespread introduction of innovative projects in the field of green energy, the development of strategically important programs to prevent climate change, and consistent work on environmental education issues will be of great importance for expanding mutual cooperation," said Aziz Abdukhakimov at the meeting.
The Ministry expressed hope for the implementation of joint projects worth 4 million euros and programs with the EU related to chemical conventions by the end of 2026. The importance of realizing the existing potential for cooperation in all areas of environmental protection, as well as hazardous chemical and industrial waste, was emphasized.
Thanks were expressed to the EU Delegation for their participation in the national initiative "Yashil Makon," which involved planting 27,000 trees in Karakalpakstan and in school No. 42 in Angren city. During the conversation, the field visit of ambassadors to Angren and Yangiabad of the Tashkent region to eliminate the objects of former uranium deposits, which took place on September 8-9 this year, was highly appreciated.
The Ambassador was also informed about the creation of the Central Asian University of Environmental Studies and Climate Change “Green University" which was established to address local and regional environmental challenges, strengthen regional cooperation in the field of ecology and environmental protection, implement innovative ideas, practices, and technologies by preparing highly qualified specialists and implementing the scientific and intellectual potential of Uzbekistan and the region as a whole.
The EU Delegation highly appreciated the initiative of the Republic of Uzbekistan to hold a global event on desertification (UNCCD CRIC-21), migratory species of wild animals (CMS COP-14), and the 25th session of the General Assembly of the World Tourism Organization (UNWTO), and expressed readiness to actively participate in these events.