Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov 2023-yil 7-iyul kuni Vena shahrida (Avstriya) bo‘lib o‘tgan Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining (YeXHT) iqlim o‘zgarishi bo‘yicha yuqori darajadagi konferensiyasida qatnashdi.
Tadbirda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmanistonning atrof-muhitni muhofaza qilish idoralari rahbarlari ham ishtirok etishdi.
Ekologiya vaziri A.Abduhakimov o‘z ma’ruzasida ishtirokchilar e’tiborini iqlim o‘zgarishining suv resurslariga ta’sir etuvchi xavflari, Markaziy Osiyo daryolarida suv oqimini kamaytirish prognozlari va suv tanqisligiga qaratdi.
Monitoring, o‘z vaqtida axborot va bilim almashish, mintaqaviy strategiyalar va moslashuv choralarini birgalikda ishlab chiqish, shuningdek, yoshlar bilan ishlash, iqlim o‘zgarishi masalalarida yosh olimlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mintaqaviy tizim zarurligi alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish bo‘yicha Markaziy Osiyo universitetining tashkil etilishi haqida ma’lumot berildi. Ishtirokchilar Markaziy Osiyo mintaqasidagi birinchi “Yashil universitet”ga katta qiziqish bildirdilar.
Tashrif doirasida bir qator oliy darajadagi uchrashuvlar o‘tkazildi. Xususan, YeXHT Bosh kotibi X.Shmidt, AQSh Prezidentining iqlim masalalari bo‘yicha maxsus vakili Jon Kerri, Markaziy Osiyo mamlakatlari, Avstriya, Gruziya, Chexiya, Finlyandiya atrof-muhitni muhofaza qilish vazirliklari rahbarlari bilan Oʻzbekiston va Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishi hamda atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida ikki tomonlama va koʻp tomonlama mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.

Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов принял участие на конференции высокого уровня по изменению климата Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), которая состоялась 7 июля 2023 года в г. Вена (Австрия).
На мероприятии также приняли участие главы природоохранных ведомств Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан и Туркменистана.
В своем докладе Министр экологии Азиз Абдухакимов обратил внимание участников на риски изменения климата влияющих на водные ресурсы, прогнозы по уменьшению стока воды рек Центральной Азии и на водный дефицит.
Особо отмечена необходимость региональной системы по мониторингу, своевременному обмену информациями и знаниями, совместной разработке региональных стратегий и мер по адаптации, а также работа с молодёжью, поддержка молодых учёных в вопросах изменения климата.
Представлена информация о создании Центрально-азиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата, участники проявили живой интерес к созданию первого «Green University» в регионе ЦА.
В рамках визита организованы ряд встреч высокого уровня, в частности с Генеральным секретарем ОБСЕ Х. Шмидт, Спецпосланником президента США по вопросам климата Дж. Керри, с руководителями природоохранных министерств стран Центральной Азии, Австрии, Грузии, Чешской Республики, Финляндии в ходе которых обсуждены перспективы развития двустороннего и многостороннего регионального сотрудничества в Узбекистане и Центральной Азии в области изменения климата и охраны окружающей среды.