Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov 2023-yil 7-iyul kuni Vena shahrida (Avstriya) bo‘lib o‘tgan Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining (YeXHT) iqlim o‘zgarishi bo‘yicha yuqori darajadagi konferensiyasida qatnashdi.
Tadbirda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmanistonning atrof-muhitni muhofaza qilish idoralari rahbarlari ham ishtirok etishdi.
Ekologiya vaziri A.Abduhakimov o‘z ma’ruzasida ishtirokchilar e’tiborini iqlim o‘zgarishining suv resurslariga ta’sir etuvchi xavflari, Markaziy Osiyo daryolarida suv oqimini kamaytirish prognozlari va suv tanqisligiga qaratdi.
Monitoring, o‘z vaqtida axborot va bilim almashish, mintaqaviy strategiyalar va moslashuv choralarini birgalikda ishlab chiqish, shuningdek, yoshlar bilan ishlash, iqlim o‘zgarishi masalalarida yosh olimlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mintaqaviy tizim zarurligi alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish bo‘yicha Markaziy Osiyo universitetining tashkil etilishi haqida ma’lumot berildi. Ishtirokchilar Markaziy Osiyo mintaqasidagi birinchi “Yashil universitet”ga katta qiziqish bildirdilar.
Tashrif doirasida bir qator oliy darajadagi uchrashuvlar o‘tkazildi. Xususan, YeXHT Bosh kotibi X.Shmidt, AQSh Prezidentining iqlim masalalari bo‘yicha maxsus vakili Jon Kerri, Markaziy Osiyo mamlakatlari, Avstriya, Gruziya, Chexiya, Finlyandiya atrof-muhitni muhofaza qilish vazirliklari rahbarlari bilan Oʻzbekiston va Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishi hamda atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida ikki tomonlama va koʻp tomonlama mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.

Minister of Ecology, Environmental Protection and Climate Change Aziz Abdukhakimov took part in the high-level conference on climate change of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), which was held on July 7, 2023, in Vienna (Austria).
For reference: The event was also attended by the heads of environmental departments of the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, the Republic of Tajikistan and Turkmenistan.
In his report, the Minister of Ecology A. Abdukhakimov drew the attention of the participants to the risks of climate change affecting water resources, forecasts for reducing the flow of water in the rivers of Central Asia and water shortage.
The need for a regional system for monitoring, timely exchange of information and knowledge, joint development of regional strategies and adaptation measures, as well as work with youth, support for young scientists in climate change issues was especially noted.
Information was presented on the creation of the Central Asian University for the Study of the Environment and Climate Change, the participants showed a keen interest in creating the first "Green University" in the Central Asian region.
During the visit, a number of high-level meetings were organized, in particular with the OSCE Secretary General H. Schmidt, the US President's Special Envoy for Climate Issues John Kerry, with the heads of environmental ministries of Central Asian countries, Austria, Georgia, the Czech Republic, Finland, during which the prospects for development of bilateral and multilateral regional cooperation in Uzbekistan and Central Asia in the field of climate change and environmental protection.