Uchrashuvda Tabiat resurslari vazirligi hamda UNESCO o‘rtasidagi ekologik ta’lim, tabiiy merosni boshqarish sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida "yashil" iqtisodiyotga bosqichma-bosqich o‘tish, raqamlashtirish tizimi, ekologik ta’lim va madaniyatni joriy etish, xodimlar va mutaxassilar salohiyatini oshirish hamda bu borada xorijiy tajribani qo‘llash muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekistonning atrof-muhit holati va tabiiy resurslardan foydalanish to‘g‘risida milliy ma'ruzasini ishlab chiqish, milliy ekologik va tabiiy meros roʻyxatlarini tuzish masalasi muhim ekanligi qayd etildi.
Bundan tashqari, Orolbo'yi mintaqasida Orol madaniy meros bog'i innovatsion loyihasini tuzish, madaniy meros obyektlariga tashrif buyuruvchilar markazlarini tashkil etish, iqlim o‘zgarishining oldini olish bo‘yicha strategik ahamiyatga ega dasturlarni ishlab chiqish masalalari ham muhokama qilindi. Qolaversa, havo, suv va ekologik ta'lim masalalarida olib borilayotgan izchil ishlar ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini jadallashtirishda muhim harakatlanuvchi mexanizm ekanligi ta'kidlab o‘tildi.
Uchrashuv yakunida joriy yilning oktabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilayotgan Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining (CMS) 14-Tomonlar konferensiyasi (COP-14)ni hamkorlikda o‘tkazishga kelishib olindi.

Министр природных ресурсов Азиз Абдухакимов встретился с главой представительства организации ЮНЕСКО в Ташкенте Сарой Ношади.
На встрече были обсуждены вопросы укрепления двустороннего сотрудничества между Министерством природных ресурсов и ЮНЕСКО в области экологического образования и управления природным наследием.
В ходе встречи была отмечена важность поэтапного перехода к «зеленой» экономике, внедрения системы цифровизации, экологического образования и культуры, наращивания потенциала сотрудников и специалистов, а также применения зарубежного опыта в этой области. Также было отмечено, что важным является вопрос разработки национального доклада Узбекистана о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов, составления списков Национального экологического и природного наследия.
Кроме того, обсуждались вопросы создания инновационного проекта парка культурного наследия в Приаралье, создания центров для посетителей объектов культурного наследия, разработки стратегически важных программ по предупреждению изменения климата. Стороны отметили, что последовательная работа по вопросам воздуха, воды и экологического образования является важным движущимся механизмом в ускорении двустороннего сотрудничества.
В завершение встречи была достигнута договоренность о совместном проведении 14-й Конференции сторон Конвенции о сохранении мигрирующих видов диких животных (CMS COP-14), которая запланирована на октябрь текущего года в Самарканде.