Ayni damda O‘zbekistonda BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi (UNECE) doirasida ekologik faoliyat samaradorligining 4-yakuniy baholanishi (EFSB) bo‘yicha missiya amalga oshirilmoqda.
Bu — mamlakatning barqaror rivojlanish va samarali ekologik boshqaruvga sodiqligini tasdiqlovchi muhim qadamdir. 19-maydan 23-maygacha xalqaro ekspertlar guruhi Toshkentda bo‘lib, so‘nggi besh–yetti yil ichida O‘zbekistonda olib borilgan ekologik faoliyatni baholamoqda.
“Biz mamlakat bo‘yicha missiyani o‘tkazmoqdamiz, maqsadimiz ekologik samaradorlik, boshqaruv va amalga oshirish darajasini baholashdir. Alohida uchrashuvlar orqali mamlakatdagi ekologik boshqaruv holati haqida aniq ma’lumotlar olib, EFSB bo‘yicha hisobot loyihasini tayyorlayapmiz”, — deydi EFSB dasturi koordinatori Antuan Nunyes.
Yangi baholash jarayonlari to‘rtta asosiy yo‘nalishni qamrab oladi: atrof-muhitning ifloslanishi (iqtisodiyot tarmoqlarining havo, suv, tuproq va biologik xilma-xillikka ta’sirini baholash), “yashil” rivojlanish (atrof-muhitni muhofaza qilishga qaratilgan soliq-tarif siyosati va investitsiyalar), iqlim o‘zgarishi (issiqxona gazlari tashlamalari va moslashuv choralarining tahlili), tabiatga asoslangan yechimlar (cho‘llanish, suv tanqisligi va biologik xilma-xillikning yo‘qolishiga qarshi kurash).
Ekologiya vazirligi huzuridagi Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida ixtisoslashtirilgan tahliliy nazorat markazi bo‘lim boshlig‘i Xoniya Asilbekovaning ta’kidlashicha, EFSB yetakchi xalqaro ekspertlar tomonidan olib borilayotgan tashqi audit hisoblanadi.
“Bugun biz hamkorlarimiz bilan birga Ekologiya vazirligi faoliyatini transformatsiya qilish doirasida olib borilayotgan ishlarni taqdim etdik. 4-EFSB boshqalardan shunisi bilan farqlanadiki, u hajm jihatidan katta bo‘lmasa-da, keng qamrovli bo‘ladi. Unda asosiy ma’lumotlar joy oladi va bu ma’lumotlar keyinchalik ekologik siyosatni takomillashtirish hamda ekologik jihatlarni iqtisodiy faoliyatga integratsiya qilish bo‘yicha yo‘l xaritasi bo‘lib xizmat qiladi”, — dedi u.
Missiya doirasida, shuningdek, Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish bo‘yicha erishilgan yutuqlar: milliy kontekstga maqsadlar qanday moslashtirilganligi, resurslar ajratilganligi, amalga oshirish mexanizmlari qanchalik samarali va hozirgacha qanday natijalarga erishilgani baholanmoqda. Bundan tashqari, ekologik siyosatda gender yondashuvni integratsiyalash, ekologik huquqlarni himoya qilish, sirkulyar iqtisodiyot tamoyillarini joriy etish va ekoturizmni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqilmoqda.
Alohida e’tibor 2020-yilda o‘tkazilgan uchinchi baholash yakunlari bo‘yicha berilgan 99 tavsiyaning bajarilishi tahliliga qaratilgan. Ushbu jarayonlar O‘zbekistonning shaffoflik, xalqaro hamkorlik va ekologik siyosatni izchil isloh qilish borasidagi intilishini yaqqol ko‘rsatmoqda.

This week, Uzbekistan is hosting the mission for the Fourth Environmental Performance Review (EPR) under the framework of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE).
This is an important step that demonstrates the country’s commitment to sustainable development and effective environmental stewardship. From May 19 to 23, a team of international experts is in Tashkent to assess Uzbekistan’s environmental performance over the past five to seven years.
“We are conducting a country mission to evaluate environmental performance, governance and implementation. Individual meetings allow us to obtain accurate information about the state of environmental management in the country and to prepare a draft EPR report,” said Antoine Nunes, EPR Programme Manager.
The new review covers four main areas: environmental pollution (evaluating the impact of key economic sectors on air, water, soil and biodiversity), green development (reviewing the greening of the tax and tariff system and environmental), climate change (analyzing greenhouse gas emissions and adaptation measures), and nature-based solutions (addressing desertification, water scarcity, and biodiversity loss).
Khania Asilbekova, a representative of the Center for Specialized Analytical Control in the Field of Environmental Protection under the Ministry of Ecology, noted that the EPR serves as an external audit by leading international experts.
“Today, together with our colleagues, we presented our ongoing work in the field of environmental protection as part of the Ministry of Ecology’s transformation. The fourth EPR stands out in that it will not be voluminous, but it will be comprehensive. It will contain the core information that will later serve as a roadmap for improving environmental policy and integrating environmental considerations into economic activity.”
As part of the mission, progress on achieving the Sustainable Development Goals (SDGs) is also being assessed — how well the goals are adapted to the national context, whether sufficient resources have been allocated, how effective the implementation mechanisms are, and what results have already been achieved. In addition, the review includes issues such as integrating gender approaches into environmental policy, protecting environmental rights, introducing circular economy principles and developing ecotourism.
Special attention is given to evaluating the implementation of the 99 recommendations made following the third review in 2020. This work highlights Uzbekistan’s commitment to transparency, international cooperation and consistent reform in environmental policy.