2023-yil 25-29-sentabr kunlari Bonn shahridagi Butunjahon konferentsiya markazida Kimyoviy moddalarni boshqarish bo‘yicha xalqaro konferensiyaning beshinchi sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Oliy darajadagi segment (HLS) 2023-yil 28 va 29-sentabr kunlari boʻlib oʻtdi.
Kimyoviy moddalarni boshqarish bo‘yicha xalqaro konferensiyaning (ICCM5) Beshinchi sessiyasi tashkilotchilari – BMTning Atrof-muhit dasturi va Germaniya hukumati.
ICCM5 natijalariga ko'ra quyidagilar qabul qilindi:
• Global Chemicals Framework - Kimyoviy moddalar va chiqindilarning zararli ta'siridan xoli sayyora uchun - Kimyoviy moddalar bo'yicha Global dastur;
• Bonn deklaratsiyasi - Kimyoviy moddalar va chiqindilardan xoli sayyora uchun;
• Kimyoviy moddalar bo'yicha Global doiraviy fondi va Global dasturni amalga oshirish bilan bog'liq konferentsiyaning boshqa bir qator rezolyutsiylari.
Global Chemicals Framework (GCF) - Kimyoviy moddalar bo'yicha Global dastur (KMGD) sog'lom va barqaror kelajak uchun kimyoviy moddalar va chiqindilardan xoli sayyora haqidagi tasavvurni taqdim etadi, bunda sanoat va xususiy sektor innovatsiyalar va barqaror biznes modellari va o'zgarishlariga o'tishni boshqaradigan strategik ishtirokchilar. U Oliy darajadagi deklaratsiya bilan mustahkamlangan bo‘lib, uni tezkorlik bilan amalga oshirish uchun siyosiy yordam beradi va manfaatdor tomonlarga aylanma iqtisodiyotga o‘tishni faol ilgari surish va qo‘llab-quvvatlash majburiyatini eslatadi.
KMGD ning ajralmas qismi Bonn deklaratsiyasi hisoblanadi (The Bonn Declaration R.).
Bonn deklaratsiyasi Kimyoviy moddalar bo'yicha Global dasturni amalga oshirish bo'yicha harakatlarni kuchaytirishni, shu jumladan kimyoviy moddalar va chiqindilarni ifloslanishini boshqarish va nazorat qilishni yaxshilash bo'yicha zarur milliy kimyoviy moddalar va chiqindilarni boshqarish tizimini, siyosatlarni, qonunlarni va harakat rejalarini ishlab chiqish va qabul qilishni talab qiladi. Kimyoviy moddalar bo'yicha Global dastur, Bonn deklaratsiyasi va ICCM5 rezolyutsiyalarini o'z ichiga olgan risolani bu yerdan yuklab olish mumkin

Пятая сессия Международной конференции по регулированию химических веществ прошла с 25 по 29 сентября 2023 года во Всемирном конференц-центре в Бонне. Сегмент высокого уровня (HLS) проходил 28 и 29 сентября 2023 года.
Организаторы Пятой сессии Международной конференции по регулированию химических веществ (ICCM5) – Программа ООН по окружающей среде и Правительство Германии.
По итогам ICCM5 приняты:
- Глобальная рамочная программа по химическим веществам – За планету, свободную от вредного воздействия химических веществ и отходов;
- Боннская декларация – За планету, свободную от химических веществ и отходов;
- Глобальный рамочный фонд по химическим веществам и ряд других резолюций Конференции, посвященных реализации рамочной программы.
Глобальная рамочная программа по химическим веществам (ГРПХВ) обеспечивает видение планеты, свободной от химикатов и отходов для здорового и устойчивого будущего, где промышленность и частный сектор являются стратегическими игроками, способствующим инновациям и переходу к устойчивым бизнес-моделям и переменам. Она подкреплена Декларацией высокого уровня, которая обеспечивает политическую поддержку для его быстрой реализации и напоминает заинтересованным сторонам об обязательстве активно продвигать и поддерживать переход к экономике замкнутого цикла.
Неотъемлемой частью ГРПХВ является Боннская декларация (The Bonn Declaration R.). Боннская декларация призывает активизации действий по реализации ГРПХМ, в том числе разработку и принятие необходимых национальных рамок, стратегий, законодательства и планов действий по химическим веществам и отходам для улучшения управления и контроля загрязнения химическими веществами и отходами.
Брошюру, содержащую Глобальную рамочную программу по химическим веществам, Боннскую декларацию, а также Резолюции ICCM5 можно скачать здесь