Joriy yilning 19-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov va Koreya Respublikasining Atrof-muhit vaziri Xan Xva Jin o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Xususan, O‘zbekiston Koreya Respublikasini muhim strategik hamkor sifatida bilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, bioxilma-xillikni saqlash, chiqindilarni qayta ishlash va Orol dengizining qurigan tubini tiklash masalalari ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, 2010-yilda Hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolanganidan buyon ikki davlat o‘rtasida samarali hamkorlik rivojlanib borayotgani qayd etildi.
Uchrashuv davomida, shuningdek, mazkur yilning may oyida Koreya Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi hukumatlari o‘rtasida ekologiya bo‘yicha doiraviy bitim imzolangani ta’kidlandi.
Qolaversa, O‘zbekistonda Global yashil o‘sish instituti (GGGI) vakolatxonasi tashkil etilganligi, O‘zbekiston delegatsiyasining Pusandagi "Global Green Hub" tadbirlarida ishtiroki alohida qayd etildi.
Uchrashuv davomida “Sejin G&E Со., Ltd.” kompaniyasi ishtirokida Ohangaronda maishiy chiqindilar poligonida hosil bo‘ladigan chiqindi gazidan elektr energiya ishlab chiqarish va Koreya atrof-muhit sanoati va texnologiyalari instituti (KEITI) bilan birgalikda chiqindilarni qayta ishlash bo'yicha loyihalar O’zbekistonda amalga oshirilayotganligi to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Shu bilan birga, mahalliy va mintaqaviy ekologik muammolarni hal etish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, innovatsion g‘oyalar, amaliyot va texnologiyalarni joriy etish, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash hamda O‘zbekiston va butun mintaqaning ilmiy va intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish maqsadida tashkil etilgan “Green University” - Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini o‘rganish universitetining tashkil etilishi haqida ta’kidlandi.
Uchrashuvda o‘zaro manfaatli aloqalarni har tomonlama mustahkamlash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqilib, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi. Ta'kidlash joizki, O‘zbekistonning ekologiya sohasida amalga oshirilayotgan ishlari mehmonlarda katta qizigish uyg‘otdi.
Uzhrashuv mobaynida O‘zbekiston va Koreyaning ekologiya sohasida ish yurutuvchi ilmiy-tadqiqot institutlari o‘rtasida hamkorlik o‘rnatish, yashil texnologiyalarni joriy etish, bioxilmaxillik, Orol hududini o‘rganish va uning qurigan tubida daraxt ekish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Xan Xva Jin iqlim o‘zgarishi yo‘nalishida Magistraturada o‘gishga va ekologiya sohasida qisqa muddatli kurslarida Koreyada ta’lim olishga imkoniyat borligini ta’kidlab o‘tdilar.
Uchrashuv yakunida Jusipbek Kazbekov Xan Xva Jin xonimni O‘zbekiston Respublikasi tarixiy Samarqand shahrida bo‘lib o’tadigan uchta xalqaro anjumanga: BMTning Cho‘llanish bo‘yicha maxsus sessiyasi (CRIK21), Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlari bo‘yicha Tomonlar konferensiyasi (COP14) va Iqlim o ‘zgarishi Forumiga taklif etdi.

19 ноября текущего года состоялась встреча заместителя министра экологии Республики Узбекистан Жусипбека Казбекова с министром окружающей среды Республики Корея Хан Хва Джин.
В ходе переговоров были рассмотрены перспективы дальнейшего развития и расширения двустороннего сотрудничества. В частности, было отмечено, что Узбекистан рассматривает Республику Корея как важного стратегического партнера.
Также были обсуждены вопросы сохранения биоразнообразия, переработки отходов и восстановления высохшей территории Аральского моря. Кроме того, было отмечено, что эффективное сотрудничество между двумя странами развивается с момента подписания Меморандума о сотрудничестве в 2010 году.
В ходе встречи также было отмечено, что в мае текущего года между правительствами Республики Корея и Республики Узбекистан было подписано рамочное соглашение по экологии.
Кроме того, особо было отмечено открытие представительства Глобального института зеленого роста (GGGI) в Узбекистане, участие узбекской делегации в мероприятиях Global Green Hub в Пусане.
В ходе встречи была представлена информация о реализации в Узбекистане проектов по производству электроэнергии из отходных газов, образующихся на полигоне бытовых отходов Ахангарон компанией по переработке отходов Sejin G&E So., Ltd. с участием Корейского института экологической промышленности и технологий (KEITI).
При этом было рассмотрено решение местных и региональных экологических проблем, укрепление регионального сотрудничества в области экологии и охраны окружающей среды, внедрение инновационных идей, практик и технологий, подготовка высококвалифицированных специалистов и развитие научного и интеллектуального потенциала Узбекистана и всего региона. Также было подчеркнуто создание для реализации этих целей в республике –Центральноазиатского университета окружающей среды и изменения климата Green University.
На встрече были рассмотрены предложения по всестороннему укреплению взаимовыгодных отношений и определены приоритеты сотрудничества. Следует отметить, что проведенная работа Узбекистана в сфере экологии вызвала большой интерес у гостей.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы налаживания сотрудничества между узбекскими и корейскими научно-исследовательскими институтами, работающими в сфере экологии, внедрения зеленых технологий, биоразнообразия, изучения проблемы Арала и посадки деревьев на его территории.
Хан Хва Джин отметила, что в Корее есть возможность получить степень магистра в области изменения климата и пройти краткосрочные курсы в области экологии.
В завершение встречи Жусипбек Казбеков пригласил госпожу Хан Хва Джин на предстоящие международные конференции, которые пройдут в историческом городе Самарканд Республики Узбекистан. Среди них Специальная сессия ООН по опустыниванию (CRIK21), Конференция Сторон по мигрирующим видам диких животных (COP14) и Форум по изменению климата.