Tadbir Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi, Maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi hamda Yoshlar siyosati va sport vazirliklari, “Zamin” xalqaro jamoat fondi, xalqaro tashkilotlar, nodavlat notijorat tashkilotlari ko‘magida tashkil etildi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad – iqlim bo‘yicha sifatli ta’limni muvofiqlashtirilgan va samarali shaklda ta’minlash, hududdagi ekologik vaziyatni yaxshilash, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida o‘zaro aloqa va amaliy hamkorlikni rivojlantirish, ekologik ta’limni tizimli tashkil etishdan iborat.
Ekologik ta’lim tizimini takomillashtirish va iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlari muhokamasiga Markaziy Osiyo davlatlaridan “Yoshlar ekologik lageri” ishtirokchilari jalb etiladi.
Shuningdek, tadbir doirasida xalqaro muloqot va UNESCOning Yashil ta’lim bo‘yicha hamkorlik (GEP) tashabbusi asosida ishlab chiqilgan ekologik ta’lim bo‘yicha mintaqaviy strategiya taqdimoti o‘tkaziladi.
GEP quyidagi to'rtta asosiy yo'nalishga e'tibor qaratadi:
- Yashil maktablar. Yashil maktab konsepsiyasini yoki ta’lim muassasalari uchun yashil akkreditatsiyani joriy etish o‘qituvchilarni tayyorlash va qayta tayyorlashni o‘z ichiga oladi.
- Ta'limda yashil dasturlar. Bu ekologik ta'lim dasturlarini amalga oshiruvchi ta'lim muassasalarining hozirgi 45% darajasidan kamida ikki baravar ko'payishini nazarda tutadi.
- O‘qituvchilar malakasini oshirish va umuman ta’lim tizimining imkoniyatlarini yaxshilash. Maktab rahbarlari va ta'lim sohasidagi asosiy ishtirokchilarning malakasini oshirish.
- Jamiyatni yashillashtirish. Ekologik ta'limni umrbod ta'limga integratsiyalash orqali jamiyatning barcha sohalarini iqlim kun tartibiga jalb qilish.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekistonning GEPdagi ishtiroki ekomaktablar, ta’lim dasturlari va o‘qituvchilar malakasini oshirish, barqaror rivojlanish uchun ta’limni takomillashtirish va o‘quvchilarni iqlim muammolarini hal qilishga tayyorlashga hissa qo‘shadi.

From October 1st to 5th, 2023, the Central Asian Youth Eco-Camp and International Dialogue "Strategy of Environmental Education for Youth in Central Asia" will be organized in Samarkand.
The event is organized with the support of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, the Ministry of Preschool and School Education, the Ministry of Youth Policy and Sports, the International Public Fund "Zamin," international organizations, and non-governmental institutions.
The aim of the event is to ensure quality climate education in a coordinated and effective manner, improve the environmental situation in the region, promote mutual communication and practical cooperation in the field of ecology and environmental protection, and systematize environmental education.
Participants of the Youth Eco-Camp from Central Asian countries will be involved in the discussion on improving the eco-education system and the negative consequences of climate change.
As part of the event, an international dialogue and presentation of the regional strategy for environmental education will also be organized, based on the UNESCO initiative "Partnerships for Green Education" (GEP).
GEP focuses on the following four key areas:
- Green schools: Implementing the concept of green schools or green accreditation for educational institutions, including teacher training and retraining.
- Green programs in education: Increasing the number of educational institutions implementing environmental education programs by at least twice the current level, reaching 45%.
- Greening teacher training and educational system capabilities: Enhancing the competence of school leaders and key participants in the field of education.
- Greening society: Involving all sectors of society in the climate agenda by integrating environmental education into lifelong learning.
It is worth noting that Uzbekistan's participation in GEP contributes to the development of eco-schools, educational programs, and teacher training, as well as enhancing education for sustainable development and preparing students to address climate issues.