Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda "Zamin" xalqaro jamoat fondi tomonidan Toshkent shahrining Yashnobod va Olmazor tumanlarida 2 ta avtomatik havo monitoringi stansiyasi o‘rnatildi va ishga tushirildi.
Bu "Atmosfera havosi ifloslanishi monitoringini avtomatlashtirish" loyihasi doirasida amalga oshirildi. O‘rnatilgan stansiyalar havo ifloslanishini yuqori darajadagi aniqlikda o‘lchash bo‘yicha patentlangan texnologiyalarga ega.
Ta'kidlash joizki, avtomatik stansiyalarni o‘rnatish joyini tanlash turli omillarga bog‘liq. Ular orasida aholi zich joylashgan hududlar, asosiy yo‘llar va transport magistrallari, muhofaza qilinadigan tabiiy hududlar muhim o‘rin tutadi. Bu o‘z navbatida aholi turmush sifatini yaxshilash va atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha qarorlar qabul qilish uchun aniq ma'lumotlar to‘plash va ulardan samarali foydalanish imkonini beradi.
Stansiyalar sonining ko‘payishi, albatta, bu borada malakali kadrlarni talab qiladi. Shuning uchun ham Gidrometeorologiya agentligi xodimlari stansiyalardan kelayotgan ma’lumotlarni tahlil qilish, shuningdek, uskunalar va dasturiy ta’minotdan foydalanish bo‘yicha muntazam ravishda o‘qitilmoqda.

Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Международным общественным фондом «Замин» установлены и запущены в эксплуатацию 2 автоматические станции мониторинга воздуха в Яшнабадском и Алмазарском районах Ташкента.
Работы проведены в рамках реализации проекта «Автоматизация мониторинга загрязнения атмосферного воздуха». Установленные станции являются лабораториями с запатентованными технологиями высокоточного измерения загрязнения воздуха.
Стоит отметить, выбор места установок автоматических станций зависит от различных факторов, среди которых: районы с высокой плотностью населения, основные дороги и транспортные магистрали, охраняемые природные территории. Это обеспечивает точность и полезность собираемых данных для принятия решений по улучшению качества жизни населения и охране окружающей среды.
С увеличением количества станций сотрудники Узгидромета регулярно проходят обучение по анализу данных, поступающих со станций, а также особенностям эксплуатации оборудования и программного обеспечения.